İş Hayatında Kas Ve İskelet Problemlerinden Korunmak İçin Öneriler

Hayatın akışına ayak uyduran iş insanlarının, günlük iş yoğunluğu ve stres yüzünden boyun ağrıları ile karşılaştıkları görülmektedir.2 Bu yoğunluğun içerisinde de spor ve mini egzersiz yapmamak; obezite, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar gibi birçok ciddi rahatsızlığa sebebiyet verebilir.

İş hayatınızda yapacağınız minik egzersizler; kaslarınızda, eklemlerinizde ve omurganızda oluşan ağrı ve gerginliğin azalmasına yardımcı olur.

Kendinize ayıracağınız 5-10 dakika ile germe egzersizi yaparak kas iskelet sisteminizin daha sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz.3

Peki masa başında otururken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?1

Bel desteği: Omurganız dik ve sırtınız düzgün olmalı, vücut ağırlığınızı her iki kalçaya eşit olarak verilmelisiniz. Yorgunluk nedeniyle öne kaymayı engellemek için bel destekli sandalyeler kullanmalı veya bel boşluğunuzu yastık ile desteklemelisiniz.

Göz seviyesi: Rahat pozisyonda otururken gözlerinizi kapatın ve yavaşça açın. Bakışlarınızın bilgisayarın tam ortasında olması, normal göz seviyeniz anlamına gelmektedir.

Uyluk: Sandalyenin köşesinden uyluğun altına elinizin kolayca kayabildiğinin kontörlünü yapmalısınız. Çok gergin ise ayarlanabilen ayaklık desteğini sağlamalısınız. Uyluk ve sandalye arasındaki genişlik bir parmaktan fazla ise sandalyeyi yükseltmeniz yeterli olacaktır.

Baldır: Baldır ve sandalyenin önü arasında bir yumruk mesafe bırakmalısınız. Kalçanız rahat değilse sandalye çok derindir, değişiklik yapmalısınız.

Ayaklar: Ayaklarınızı tam olarak yere basmalısınız. Ayakların yerden kalkması veya gövdenin öne doğru bükülmesi, kalçaya ve bel bölgesine binen yükü artıracaktır.

Dirsek: Kollarınızı, gövdenize yakın 90 derece olacak şekilde tutulmalısınız. Omuzlarınız hafifçe yukarıda olacak şekilde kollarınızı sandalyenin kol desteğine yerleştirmelisiniz. Dirseklerinizi 90 derece açıda olacak şekilde ayarlamalı ve ellerinizi rahat bir konumda tutmalısınız.

Referans: 

1. https://hsgm.saglik.gov.tr/depo/birimler/saglikli-beslenme-hareketli-hayat-db/dokumanlar/Brosurler/brosurler/masa-basi-egzersiz.pdf

2. https://www.trasd.org.tr/hastalik/boyun-agrilari

3. https://dosyahastane.saglik.gov.tr/Eklenti/46069,11797egzersizpdfpdf.pdf?0&_tag1=9DB11FE8475BA363D5B6B22D26427A524650BB50