Kifoz

Kifoz, günümüzde uzun süreli masa başında durmamızdan dolayı ortaya çıkan sorunlardan bir tanesi sırtımızda oluşan kamburluktur (torakal kifozda artış). Kamburluk, vücudumuza yandan baktığımızda gördüğümüz ters C şeklindeki açıya denir. Omurganın bu doğal eğriliği denge için önemlidir ve dik durmamıza yardımcı olur. Eğrilerden herhangi biri çok büyük veya çok küçük olursa, dik durmak zorlaşır ve duruşumuz anormal görünür. Bu anormallikler ise ilerleyen zamanlarda birçok problem ile karşılaşmamıza neden olabilir.

 

Bu eğrilikler, uzun süreli oturan kişilerde üst vücudundaki kaslar arasındaki dengesizlik sonucunda artmasıyla “Üst Çapraz Sendromu” olarak adlandırdığı bir problem ortaya çıkar¹.

 

Kambur duruş, akciğer ve diyafram için uygun bir nefes alıp verişini mekanik olarak olumsuz etkilemektedir. Kamburluğa sahip bireylerde göğüs boşluğunun boyutu küçülür ve göğüs kafesi nefes alma esnasında yeterince genişleyemez. Bu bakımdan kamburluk ve skolyoza (omurga eğriliği) sahip kişilerin akciğer kapasitesi daha zayıf olmaya meyillidir ²

 

Kamburluğa sahip 40 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada 22 hastanın solunum fonksiyonunda bozukluk, 2 hastada ciddi oranda, 8 hastada orta derecede ve 12 hastada hafif derecede etkilendiği görülmüştür ³.

 

Kamburluğa sahip olan kişilerde ayrıca; baş ileride duruşu, boyun omurlarında artırmış eğim, aşırı ileri doğru artmış bel bölgesi, kürek kemiğinin yukarı yükselmesi, kürek kemiğinde kanatlaşma, omuz sıkışma sendromuna bağlı olarak; baş ağrısı, boyun ağrısı, sırt ağrısı, göğüs ağrısı, çene ağrısı, yorgunluk, üst vücut hareket kapasitesinde azalma gibi problemler ortaya çıkar ⁴.

 

Referanslar

1.  Das, Shriya & Sarkar, Bibhuti & Sharma, Rachana & Mondal, Malika & Kumar, Pravin. (2017). PREVALENCE OF LOWER CROSSED SYNDROME IN YOUNG ADULTS: A CROSS SECTIONAL STUDY. International Journal of Advance Research.. 5. 2217-2228. 10.21474/IJAR01/4662.

2. Jones RS, Kennedy JD, Hasham F, Owen R, Taylor JF. Mechanical inefficiency of the thoracic cage in scoliosis. Thorax. 1981;36(6):456–461. doi:10.1136/thx.36.6.456

3. McMaster MJ.  Lung function in congenital kyphosis and kyphoscoliosis, J Spinal Disord Tech,2007; 20(3):203-8.

4. P.Page, (2009) “Assessment and treatment of muscle imbalance : the Janda approach”, Human kinetics

İLGİLİ VİDEOLAR