Diyabeti Değiştirmek

Diyabet dünyamızı değiştiriyor. Peki, biz diyabeti nasıl değiştirebiliriz?

İnsanların yaşamlarını alt üst eden tahrip edici bir hastalık olabilen diyabet, günümüzün en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır ve ağır çekimde global bir acil durum haline dönüşmektedir. Global düzeyde harekete geçilmediği taktirde diyabetli insan sayısının 2035 yılına kadar 592 milyonu aşabileceği tahmin edilmektedir1.

Değişimin zamanı gelmiştir.

Diyabeti Değiştirmek, global diyabet sorununa Novo Nordisk’in verdiği yanıttır. Amacımız ve şirketimizin misyonudur. Global ortaklarımızla birlikte insanların yaşamlarını daha iyi kılabilmek amacıyla farkındalığı artırmaya, sağlık hizmetlerine erişimi iyileştirmeye ve diyabetin psikososyal boyutlarını ele almaya yönelik çalışmalar yürütüyoruz.

Diyabeti Değiştirmek ayrıca, diyabetliler için tedavileri iyileştirmek ve daha fazla imkan yaratmak amacıyla araştırma ve geliştirme alanında öncü çalışmaları da içermektedir. Tıbbın ötesine geçerek daha iyi eğitim ve desteği savunmak, insanların diyabetlerini daha iyi yönetmelerine ve yaşamlarını kendi şartları doğrultusunda yaşayabilmelerine yardımcı olmak da bu kapsamdadır.

Dünyanın her yerindeki politika yapıcılar ve sağlık kuruluşlarıyla işbirliği yaparak diyabeti global sağlık gündeminin en üst sırasına çıkarıyoruz. Daha iyi sağlık politikaları ve tedavi modellerini savunmamıza ek olarak, diyabetin önlenmesi, tedavisi ve kontrolüne ilişkin farkındalığın artırılması için hasta dernekleriyle birlikte çalışıyoruz.

Dünya Diyabet Günü Etkinlikleri  
 

Her yıl 14 Kasım'da Dünya Diyabet Günü çeşitli aktiviteler ile kutlanmaktadır.

Novo Nordisk her yıl birçok aktivite ile Dünya Diyabet Günü’nü kutlamaktadır. Bu aktiviteler arasında hastalara yapılan diyabet taraması, toplum bilgilendirme toplantıları, sağlık mesleği mensupları için eğitim seminerleri ve sağlık basınının diyabete odaklanmasını sağlayacak başka etkinlikler de yer almaktadır. 2012 yılında Türkiye’de Dünya Diyabet Günü aktivitesi olarak Novo Nordisk, Türkiye Diyabet Vakfı işbirliği ile bir tarama projesi organize ederek sekiz saatlik süre içerisinde en fazla sayıda kişiye kan şekeri ölçümü gerçekleştirmiştir. Bu etkinlik ile 7.042 kişiye tarama yapılmış ve Dünya Guinness Rekoru kırılmıştır.


Diyabeti Değiştirmek Tır'ı

Novo Nordisk ayrıca, diyabet ve diğer hastalıkların tedavisini iyileştirmek için tasarlanan işbirlikçi hareketi teşvik edecek dünya çapında girişimler de geliştirmiştir.

Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun Dünya Diyabet Günü’nün tanınması için Birleşmiş Milletler kararını takiben Novo Nordisk, farkındalık kampanyalarında kullanılmak üzere mobil bir araç olan, Diyabeti Değiştirmek Tır'ını hayata geçirmiştir. Diyabeti Değiştirmek Tırı'ı 2008 ve 2009’da Türkiye'ye gelerek 14 şehri ziyaret etmiş ve 25.000’in üzerinde kişiye ulaşarak diyabet farkındalığını artırmaya destek olmuştır.

DAWN2™Anket Çalışması

17 ülkede 15.000’in üzerinde katılımcıyla gerçekleştirilen DAWN2™, diyabetlilerin psikososyal sorunlarını ve ihtiyaçlarını anlamaya yönelik bugüne kadar gerçekleştirilmiş en büyük çalışmadır. Çalışmanın amacı, diyabetlilerin sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için yeni ve sürdürülebilir yollara ilham kaynağı olmaktır. Çalışma; Uluslararası Diyabet Federasyonu, Uluslararası Hasta Dernekleri İttifakı, Novo Nordisk ve diğer paydaşların iş birliğiyle gerçekleştirilmiştir. Türkiye'nin de aktif olarak katılıdığı bu anket çalışması sayesinde diyabetin, hastaların ve hasta yakınlarının günlük yaşamlarına olan etkisini anlamak için önemli veriler elde edilmiştir. Türkiye’de bilgiler 500 diyabet hastası, diyabetli kişilerin aile üyesi olan 120 kişi ve diyabetli kişilere bakım sağlayan 250 sağlık profesyonelinden elde edilmiştir.

Çalışmanın özet sonuçlarına ulaşmak için tıklayınız.
 

Uluslararası Diyabet Liderler Zirvesi ve İstanbul Diyabet Yol Haritası

Uluslarası Diyabet Liderler Zirvesi 2013 yılının Kasım ayında İstanbul’da T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Güvenlik Kurumu ev sahipliğinde 20’nin üzerinde ülkeden 300 siyasetçi ve sağlık hizmetleri liderinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Zirve'nin önemli bir çıktısı olarak diyabetliler için değişim yaratmaya yönelik çok çeşitli faaliyet ve inisiyatifler içeren İstanbul Diyabet Yol Haritası hazırlanmış ve kamuoyu ile paylaşılmıştır.

İstanbul Diyabet Yol Haritası'nda yer alan inisiyatifler üç grupta toplanmıştır:

  • Ulusal sağlık sistemi içerisinde diyabetin önceliklendirilmesi
  • Diyabet ile ilgili farkındalığın artırılması ve diyabet eğitiminin iyileştirilmesi
  • Diyabet hakkında ülkeye özgü verilerin toplanması ve takip edilmesi

Uluslarası Diyabet Liderler Zirvesi özet raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Diyabet Yol Haritası'na buradan ulaşabilirsiniz.

 

 
Team Novo Nordisk

Novo Nordisk takımı, dünyanın ilk tamamı diyabetli bisiklet takımının öncülük ettiği, farklı ülkelerden 100’ün üzerinde bisikletçi, triatloncu ve koşucudan oluşan tamamı diyabetli profesyonel spor takımıdır.

Diyabeti Değiştirmek programının bir parçası olarak; bu işbirliği diyabetlilerin farkındalığını artırmak, eğitmek ve ilham vermek için önemli bir fırsat sağlamaktadır.

Tamamı diyabetlilerden oluşan “Team Novo Nordisk” profesyonel bisiklet takımı Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’na katılım sağlamaktadır ve Türkiye'de yaşayan diyabet hastalarına örnek olmaktadır.

Team Novo Nordisk’i daha yakından tanımak için tıklayınız

 


1 Uluslararası Diyabet Federasyonu. IDF Diyabet Atlası, altıncı basım, 2013:12.