Novo Nordisk Türkiye


Nordisk insülinleri Türkiye’ye ilk kez 1974 yılında gelmiştir. İki Danimarkalı şirket birleştikten sonra Novo Nordisk, 1991 yılında Türkiye’de bir ofis açmıştır.

1995 yılında ithalat ve dağıtım yapmak amacı ile Novo Nordisk Sağlık Ürünleri Tic. Ltd. Şirketi kurulmuştur.

Novo Nordisk’in Türkiye’deki merkez ofisi İstanbul’dadır; Ankara’da bir bölge ofisi bulunmaktadır. Şirketin yaklaşık 250 (2015 yılı verilerine göre) çalışanı bulunmaktadır. Yapılan aktivitelerin %85’i diyabet, %15’i şirketin diğer biyofarmasötik ürünleri ile ilgilidir. 2002 yılından beri Novo Nordisk Türkiye, şirketin ilaç geliştirmek için yaptığı dünya çapındaki klinik çalışmaların aktif bir parçası olmuştur. 2007 yılında Yakın Doğu Bölgesi merkezimiz İstanbul’a taşınmıştır.

Novo Nordisk, insan insülinleri, analog insülinler ve enjeksiyon sistemleri temin eden Türkiye’deki lider diyabet firmasıdır. 2001’de şirket ayrıca büyüme hormonu ürünleri, hormon replasman tedavileri ile birlikte kanama bozukluklarında kullanılan hemofili tedavisini de sunmuştur.


Organizasyon

Novo Nordisk yalnızca yenilikçi ve üstün ürünleriyle değil, mükemmelin peşindeki servis anlayışıyla da farklı bir yapının peşindedir. Şirketin yönetim yapısı bu dinamik hizmet anlayışı doğrultusunda yatay olarak planlanmıştır. Novo Nordisk Türkiye'de tüm dünyadaki Novo Nordisk şirketlerinde olduğu gibi demokratik bir yapılanma vardır.


Yönetim Kadrosu

Genel Müdür: Şebnem Avşar Tuna

Diyabet İş Ünitesi Satış Direktörü: Akın Aksekili

Biyofarma İş Ünitesi Direktörü: Dünya Küçükçetin

Klinik, Medikal ve Ruhsatlandırma İş Ünitesi Direktörü: Praful N.Chakkarwar

Finans İş Ünitesi Direktörü: Flemming Busch

Diyabet İş Ünitesi Pazarlama Direktörü: Utku Ocak

İnsan Kaynakları İş Ünitesi Direktörü: Emine Yeşil Güner

Pazar Erişim ve Kurumsal İlişkiler İş Birimi Direktörü: Ebru Yavuz