Kilo Yönetimi

GÜNLÜK HAYATINIZDA NASIL DAHA AKTİF OLABİLİRSİNİZ?

Hepimiz günlük hayatımızda evimizi temizlemek, arabamızı yıkamak veya alışverişe gitmek gibi basit aktiviteler yapıyoruz. Fakat işiniz veya evinizdeki sorumluluklarınız dışında bir aktivite yapmak istediğinizde rutin fiziksel aktivitenizi daha düzenli bir egzersiz programı ile değiştirmeniz gerekiyor. İşte size günlük rutininizi kırmanıza yarayacak basit öneriler:

 

1. Sevdiğiniz bir aktivite seçin: Sevdiğiniz bir aktivite seçmek, bu aktiviteyi düzenli yapmanızı kolaylaştıracaktır. Yürüyüş en ucuz ve yapılabilir egzersiz programlarından birisidir. Eğer yürüyüş sizin için yeterli değilse ya da mutlu değilseniz o zaman bisiklete binme, yüzme veya sağlık kulüplerine katılma gibi başka bir aktivite deneyebilirsiniz.

2. Fiziksel aktiviteyi önceliğiniz haline getirin: Günde en az 30 dakikalık orta şiddette bir fiziksel aktiviteyi hedefiniz olarak belirleyin. Eğer zamanınız kısıtlı ise aktivitenizi gün içinde 10’ar dakikalık seanslara bölün.

3. Zaman içinde küçük değişiklikler yapın: Aktivite seviyenizi dereceli olarak artırın. Başlangıçta kolay ve yavaş tutun, dayanıklılığınızı dereceli olarak günde en az 30 dakikaya ulaşıncaya kadar artırın. Kas ağrıları ve yaralanmalarını önlemeye yardımcı olmak için yavaş yavaş aktivite düzeyinizi artırın.

Belirli bir program dahilinde ve profesyonel yardım almadan egzersiz yapılacaksa bilinmesi gereken bazı kurallar vardır;

Daha önce hiç egzersiz yapmamışsanız gün aşırı 10 dakika gibi sürelerle başlamalı ve bunu zaman içinde en az 30 dakika olacak şekilde arttırmalısınız.

Egzersiz öncesinde kollarınızı, bacaklarınızı ve gövdenizi; yumuşak ve yavaş hareketlerle gererek kaslarınızı ısıtmalısınız.

Ani hareketler ve aşırı yüklenme, özellikle daha önce egzersiz yapmaya alışık değilseniz spor yaralanmalarına neden olabilir.

Bilinçsizce yapılan aşırı egzersiz, sağlığınız için hareketsizlik kadar zararlıdır.

Bilinen bir kronik hastalığınız varsa, egzersiz programlarına başlamadan önce hekiminize danışmanız gerekmektedir. 

Egzersizle birlikte gelen şiddetli göğüs ağrısı ve nefes darlığının kalp hastalığı belirtisi olabileceği unutmamalısınız.

Açık havada yapılacak sporlar için hava kirliliğinin yoğun olmadığı ortamları seçmeye dikkat etmelisiniz.