Adet öncesinde iştahım çok artıyor. Bunu nasıl önleyebilirim?

Adet dönemimizde  östrojen ve progesteron hormonlarındaki denge değişikliğine bağlı karbonhidrat ihtiyacınız artabilir.  

İştah artışının nedeni  vücutta progesteron seviyesinin artması ile ilişkilendirilebilir. Bu yüzden fazla kalori ve yemek yeme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Adet dönemi öncesi çikolata ve bunun gibi tatlı, şekerli yiyeceklerin yenilmek istenmesinin nedeni ise , östrojen hormonunun azalmasıdır. Östrojen kadınlar için uyarıcı bir hormondur. Bu hormonun azalmasıyla, kan şekerindeki düşme eğilimi artar dolayısıyla bu durum iştah metabolizmasının uyarılmasına neden olur ve sürekli tatlı yeme ihtiyacı hissedilir.

Peki vücutta oluşan bu tüm değişimlere karşı  beslenme düzenimizde nelere dikkat etmeliyiz?

  • Kan şekerini dengelemek için ana ve ara öğün yapmak önemlidir. 2 veya 3 saatte bir ara öğün yapmak tatlı ve şeker ihtiyacınızı azaltmaya yardımcı olur.
  • Kompleks karbonhidrat kaynaklarına yer vermek şekerinizi dengeler ve tatlı, şeker, çikolata isteğinizi azaltmaya yardımcı olur. Esmer pirinç, tam taneli bulgur, kuru baklagil, sebzeler ve lifli meyveler tercih edilebilir.
  • Karın ağrısı gaz ve şişkinliğe karşı, aşırı soğuk ve çiğ gıdalardan uzak durmak gerekir. Sıcak çorbalar, ılık sebze yemekleri, ılık içecekler ve bitki çayları tercih edilebilir.
  • Çay, kahve, kola gibi kafein içeren içecekler ve alkolden kaçınılmalıdır.
  • Su başta olmak üzere yeterince sıvı tüketilmeye özen gösterilmeli.
  • Hormonal denge üzerine olumlu etkisi olduğu için egzersize mutlaka yer verilmelidir.
  • Size en uygun kilo yönetim şeklini belirlemek için bir beslenme uzmanına danışabilirsiniz.

Referans:

1https://www.webmd.com/women/pms/is-there-a-pms-diet WebMD Medical Reference Reviewed by Renee A. Alli, MD on November 10, 2018