Diyette Kabızlık Yaşamamak İçin Hangi Besinleri Tüketmek Gerekir?

 

Sağlıksız zayıflama diyetleri kabızlık, şişkinlik gibi sindirim sistemi şikayetlerine sebep olabilir. dİYTEİSYEN TARAfından planlanan bir beslenme planı ile sindirim sistemi şikayetleri yaşanmaz. Çünkü gün içerisinde olması gereken posayı almış olursunuz. Diyetle yeterli posa alındığında bağırsaklar daha iyi çalışır; kabızlık yaşanmaz, posa midede uzun süre kalacağı için tokluk süresi de uzar. Bilimsel çalışmalar, yeterli posa alımının obezite, kolon kanseri, diyabet ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu olduğu da göstermektedir.

Günlük önerilen posa miktarı yetişkinler için 25-30 g dır. 2 yaşından büyük çocuklar içinse günlük yaş +5 g olarak hesaplanmaktadır.

Peki biz bu miktarları hangi besinlerle sağlayabiliriz?

Diyet posasının kaynakları; kurubaklagiller, tam tane tahıllar, yağlı tohumlar, sebze ve meyvelerdir. Bu dört temel besin grubundan uygun seçim yapıldığında günlük posa alımı sağlanmış olur.  

Öğünlerinizde beyaz ekmek yerine esmer ekmek tercih etmek; pirinç pilavı yerine esmer pilav veya bulgur pilavı tercih etmek, bol salata tüketmek, haftada 2-3 kez kurubaklagil yemeği tüketmek, günde en az 2-3 porsiyon meyve ve en az 1 porsiyon sebze yemeği tüketmek posa alımınızı artrır. Ayrıca meyve suyu yerine meyvenin kendisi tercih etmek de posa alımımızı arttırmak için önemlidir.