Kilo Vermeye Yardımcı Olan Besinler Nelerdir?

file

 

Aslında kilo verdiren veya kilo aldıran mucize bir besin yoktur. Sağlıklı bir besini fazla tüketirseniz kilo almanıza sebep olabilir. Örneğin meyveler. Kalori içeriği düşük olan meyveler sağlığımız için çok faydalı olan vitaminler, lif ve antioksidanlar içerir. Uygun miktarda TÜKETmek sağlığa katkı sağlar ve kilo vermeye yardımcı olur. Fakat her besinde olduğu gibi meyveleri de fazla miktarda tüketmek kilo almaya yardımcı olur. Bu yüzden porsiyon kontrolü çok önemlidir. Ara öğünlerde meyveleri 1 veya 2 avuç tüketmek en doğrusudur. Bu miktar kişinin ihtiyacına göre değişkenlik gösterir. Kilo vermek isteniyorsa besin seçimi, tüketim sıklığı ve tüketim miktarı çok önemlidir.

Örneğin bir makarna yemeyi tercih ediyorsak kremalı-soslu bir makarnayı yanında şekerli  bir içecekle tüketmek yerine; esmer undan yapılmış peynirli ve domates soslu bir makarnayı yanında ayranla tükettiğimizde daha sağlıklı bir menü tercih etmiş oluruz ve aldığımız kalori de neredeyse yarı yarıya azalır.

Posa içeriği yüksek olan Meyve, sebze, tam tahıllı ekmekler kilo vermeye yardımcı olur çünkü midede uzun süre kalır ve posadan dolayı kan şekerini dengede tutarak tok kalmamıza yardımcı olur. Bu sayede gün içerisinde daha az besin tüketmeye  ve sindirim sistemin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Bu yüzden ara öğünlerde mutlaka 2-3 porsiyon meyve, ana öğünlerin yanında mutlaka bol salata ve iki ana öğünden birinde mutlaka sebze yemeği tüketmelidir. Ayrıca öğünlerde bulgur pilavı ve esmer ekmek gibi tahıllara da yer verilmelidir. Tabii ki porsiyonlara da dikkat ederek! bir öğünde ekmek tüketiliyorsa pilav veya çorba tüketmemelidir çünkü bunlar birbirinin yerine geçen besin gruplarıdır.