Sigarayı bırakınca iştahım çok açıldı ve kilo aldım. Bu konuda ne yapabilirim?

Sigarayı bırakan kişilerde en sık karşılaşılan problemlerden biri kilo alımı ve iştah açıklığıdır. Araştırmalara göre sigarayı bırakanlar 2 ila 5 kilo alabilir.

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo artışı olmasının nedeni genellikle bırakılan bir alışkanlığın başka bir alışkanlığa yer vermek istemesi alakalıdır. Yani sigara içen kişiler sigara içemedikleri süre zarfında bu yoksunluğu hissettikleri anda, genellikle daha fazla atıştırma ve daha fazla yemek yemeye yönelmektedir. Halk arasında “ağız oyalamak” olarak da söylenen bu fazla atıştırma ve yemek yeme durumu kilo artışına neden olmaktadır.

Ayrıca nikotin yoksunluğu metabolizma hızında küçük de olsa bir yavaşlama yaratabilir. Fakat, bu durumu kilo artışındaki tek neden olarak gösteremeyiz.

Sigarayı bırakmaya karar veren kişilerin kilo almamak için öncelikle fiziksel aktiviteye başlamalıdır. Doktorunuzun önerisi ile yapacağınız egzersizler metabolizma hızınızın yükselmesini sağlar. Ayrıca bu dönemde kilo kontrolü için diyetisyene başvurabilir ve danışmanlık alabilirsiniz.

İştahınızı dengelemek ve kilo almamak için;

  • Mutlaka fiziksel aktivite yapın.
  • Atıştırma ihtiyacınız olduğunda düşük kalorili ve bol lifli yiyeceklerden faydalanın. Az şekerli meyveler, salatalık, havuç, marul gibi atıştırmalık sebzeler, günde  1 avuç kadar tuzsuz leblebi ve kabak çekirdeği yiyecekler tercih edin.  
  • Eğer sizi rahatlatmaya yardımcı oluyorsa şekersiz ve katkısız sakız çiğneyin.
  • Alkol ve gazlı içeceklerden uzak durun.
  • Uzun süre aç kalmadan az ve sık beslenin.
  • Bol su için.
  • Uyku düzeninize dikkat edin.

 

Size en uygun kilo yönetim şeklini belirlemek için bir beslenme uzmanına danışabilirsiniz.

Referans: 1) https://www.nhs.uk/live-well/quit-smoking/stop-smoking-without-putting-on-weight/