Fazla kilolu olduğumu nasıl anlarım?

 

Herkesin vücut yapısı farklıdır. Bu yüzden, ideal kilo diye tek bir değer yoktur. 

Ancak ideal kilo aralığınızı tayin etmeniz mümkün. 

Fazla kilolu olup olmadığınızı anlamanız için boyunuzu ve kilonuzu bilmeniz yeterli. 

Boyunuza ve kilonuza göre belirlenebilecek, vücut kitle indeksi denilen bir hesaplama yöntemi var. 

Vücut kitle indeksi değerinizi bulmak için;  kilonuzu, metre cinsinden boyunuzun karesine bölmeniz gerekiyor. 

Bu hesaplamaya göre; 25-29.9 arasında çıkan değerler fazla kilolu olduğunuzu gösterir. Fazla kilolu olmak obeziteye neden olabileceği için risklidir. Ayrıca fazla kilolar, sağlığınız açısından da çeşitli riskler teşkil eder. 

Vücut kitle indeksi değerinizin 30’un üzerinde olması ise obeziteye işaret eder. Obezite pek çok hastalık açısından riskin artması demektir. 

Her iki durumda da ideal kilonuza yaklaşmak için mutlaka hekiminizden destek almalısınız. 

Vücut kitle indeksi, en yaygın kullanılan değerlendirme yöntemi olsa da karın bölgesindeki yağlanmayı tam olarak göstermez. Özellikle sporcu ve kas dokusu gelişmiş kişilerde yüksek vücut kitle indeksi değerleri olmasına rağmen yağ dokusu artmamış olabilir. 

Öte yandan zayıf, çelimsiz gibi gözüken kişilerde yağ dokusu fazla olabilir. Bu kişiler sağlık açısından risk taşımalarına rağmen gözden kaçabilir. 

Bu nedenlerle obezitenin tespiti için tek başına vücut kitle indeksi değerlerini değil, aynı zamanda bel çevresi ölçümlerini de kullanmak gereklidir. 

Bel çevresi ölçümünde değerler kadın ve erkekler için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Kadınlarda bel çevresi ölçüsü 80 cm’in üzerindeyse fazla kilolu, 90 cm’in üzerindeyse obeziteli olarak tanımlanmaktadır. Erkeklerde ise 90 cm’in üzerindeyse fazla kilolu, 100 cm’in üzerindeyse obeziteli olarak tanımlanmaktadır.

İLGİLİ VİDEOLAR