Kilo yönetiminde toplumsal ön yargılarla nasıl başa çıkabiliriz?

 

Merhaba, ben Klinik Psikolog Doktor Şeniz Ünal.

Fazla kilo sebebiyle damgalanmak ve ayrımcılığa uğramak… Çok deneyimlenen ancak konuşmaktan kaçınılan bir konu…

Birkaç tane örnek vermek gerekirse… iş görüşmesine gidiyorsunuz ve kapıdan içeri girer girmez, henüz tek kelime etmeden tepeden tırnağa süzülüyorunuz… Çocuğunuzun okuluna veli toplantısına gittiniz ve çocuğunuz yanınıza gelmeye çekiniyor… Alışveriş yaparken “sizin bedeniniz yok bizde maalesef” cevabını duymak, hatta bazen sormadan söylenmesi… ve en can acıtıcılarından birisi… Çevrenizdeki “yardımsever” kişilerin “ azıcık yemene dikkat edip biraz da spor yapsan” nasihatları… (yani aslında tembel ve iradesiz demeleri)…

Bilimsel araştırmalara göre, fazla kilo kaynaklı damgalanma ve ayrımcılığın obezite hastalığıyla başa çıkmayı ve tedavisini de zorlaştırdığı ispatlanmıştır.

Peki kilolu insanlar damgalanmaya nasıl tepki gösterir? Nasıl davranış kalıpları oluşmuşturlardır acaba? Yapılan araştırmalar 3 farklı davranış modelinin çok baskın olduğunu söylüyorlar:

1-      Komik İnsan olma: Kilolu insanların komik olması kulağa bir klişe gibi gelse de böyle bir gerçeklik vardır. Aslında bu bir çeşit savunma mekanizmasıdır. Kişi mizah becerisi sayesinde kendini çekici kılacak bir yönünü insanlara sunmuş olur.

2-      İtaatkar - Uysal Olma: Mizah becerisi olmayanların başvurabileceği bir başa çıkma stratejisidir. Bu kişiler sessiz, sakin, uysal olmaya çalışırlar. Hata yapmama adına az konuşurlar başkalarının görüşlerine uyum sağlarlar. 

3-      Kızgın ve Yalnız olma: Bu kişiler dış dünyaya karşı kızgındırlar. Başkalarını kendilerinden uzak tutarlar. Bu şekilde özgüvenlerini korumaya çalışırlar. Yalnızdırlar, insanların acımasız olduğundan yakınırlar. Kendi izole dünyalarında yaşamayı daha güvenli bulurlar. 

Sizi damgalayıp, ayrımcılık yapanların hatalarını üstünüze almayın, sizi olduğunuz gibi kabul edecek ortamları seçerek bu negatif etkileri mümkün olduğunuzca azaltın. Unutmayın, siz kilonuzdan çok daha fazlasınız, insanlar bunu göremiyorlarsa kendi kayıplarıdır.

İLGİLİ VİDEOLAR