Obezite Kalbimi Nasıl Etkiler?

 

Obezitenin kendisi başlı başına kalp damar hastalıklarına zemin hazırlayan önemli bir risk faktörü olduğu gibi yine aynı şekilde bir diğer risk faktörü olan hipertansiyonun da hazırlayıcı sebeplerindendir. Vücut için fazla olan her bir kilo aynı zamanda kalbe de sürekli taşınan bir yüktür.

Kalp damar hastalıkları ülkemizde ve dünyada tüm ölüm sebepleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Uzun yıllardır değişmeyen bu sıralama daha da uzunca bir süre böyle edecek gibi gözüküyor.

Obezitenin göze çarpan özelliği sosyal yaşamı etkilemesi gibi gözükse de hepimiz biliyoruz ki esas olumsuz etkisi insan sağlığına ve en önemlisi hayatı tehdit eden haliyle de kalp damar sağlığı üzerinedir. Kalp damar hastalıkları sağlıklı yaşam kurallarına dikkat edildiğinde büyük ölçüde önlenebilen ve erken teşhis edildiğinde hiçbir hasar bırakmadan iyileştirilebilen hastalıklardır.

Uzun zamandır kalp damar hastalıkları için risk faktörleri arasında sayılan ve son zamanlarda ciddi tartışma konusu olan yüksek kolesterol de başlı başına ayrı bir konudur. Şu kadarını söylemek isterim ki kolesterol denince iyi kolesterol kötü kolesterol hatta kötünün de kötüsü kolesterolü de konuşmak gerekir. Yani halk arasında kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolün yanı sıra alt grupları da önem taşımaktadır. Kontrolsüz ve sağlıksız beslenme ile obeziteyle birlikte karşımıza çıkan hiperkolesterolemi kalp damar sağlığı açısından mutlaka takip edilmesi gereken bir konudur.

Referanslar:

1. Perck J, De Bacher H, Gohlke F et al. European guidelines on cardiovascular diseases prevention and clinical practice. European Heart Journal 2012;33:1635-1701.

2. European Society of Cardiology. Heart score Turkey The web site:http/www.heartscore.org/pages/background, 2003

İLGİLİ VİDEOLAR