Obezite Sadece Çok Yemek ve Az Hareket Etmekle mi İlgili?

 

Obezite sadece çok yemek ve az hareket etmekle mi ilgili?

Fazla kilo ve obezite; beslenme, yaşam tarzı, çevre ve genetik faktörlerin bileşimi ile ortaya çıkan karmaşık bir hastalıktır.

Kilo problemine yol açan iki önemli faktör vardır. Biri vücudun ihtiyacından fazla kalori alınması diğeri yetersiz aktivite başka bir deyişle enerji harcanmasının az olmasıdır.

Sonuçta ihtiyaçtan fazla besinler alınan kalori vücutta yağ olarak birikir.

Her ne kadar obezite gelişinde beslenme ve çevre faktörleri önemli rol alıyorsa da bazı hastalıkların obezite yol açabildiği bilinmektedir

Bazı kişilerde altta yatan tiroid hastalıkları, Cushing sendromu ve diğer endokrin bozukluklar bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar antidepresifler antiepileptikler gibi ilaçlar da kontrolsüz kilo alımına yol açabilir.

Bazı psikiyatrik hastalıklarında obezite ile ilişkisi bilinmektedir. Yeme bozukluğu hastalıkları bu durumların başında yer alır.

Tıkınırcasına yeme bozukluğu, gece yemek yeme bozukluğu, kötü yemek yeme alışkanlıkları (öğün atlama, bütün gün boyunca atıştırma ve abur cuburu sık tüketme gibi) ve olumsuz duygular karşısında yemek yeme davranışı da obeziteye yol açan faktörlerin başında gelmektedir.

Yaşlı bireylerde  bazal metabolizma hızı yavaşladığından kilo lamaya eğilim de  artmaktadır.

Obezite birden fazla faktörün yol açtığı karmaşık bir hastalıktır. Dolayısıyla kilo yönetiminiz için hekiminize başvurmanızı öneriyoruz.

 

Referanslar:

1. Herrera BM, et al. Curr Diab Rep 2010;10:498-505.

2. TEMD Diabetes Mellitus ve Komplikasyonlarının Tanı, Tedavi ve İzlem Kılavuzu, 2019.

3. Megan A. Moreno, Breastfeeding as Obesity Prevention, Arch Pediatr Adolesc Med. 2011;165(8):772

4. Yılmaz, D. ve Rakıcıoğlu, N. 2012. Yaşlılık Döneminde Obezite. Beslenme ve Diyet Dergisi. 40, 1 (Nis. 2012), 79-87.

5. TEMD Obezite Tanı ve Tedavi Kılavuzu, 2019.

İLGİLİ VİDEOLAR