Obezitenin kendisi de psikolojik sorunlara neden olur mu?

 

Fazla kilo ve obezitenin arkasında birçok farklı sebep olabilir. Genetik, sosyoekonomik koşullar, çevresel faktörler ve beslenme alışkanlıkları etkili olduğu gibi, psikolojik sorunlar da etkili olabilir.

Fazla kilo ve obezite ile ilgili gözlemlenen önemli sorunlardan birisi de depresyondur. Depresyon, özgüven eksikliği ile davranış sorunlarına neden olabilir. Yapılan bir çalışmada fazla kilolu ve obeziteli bireylerde depresyon gelişme riskinin normal ağırlıkta olan bireylere göre daha yüksek olduğu ve depresyonlu bireylerde ise fazla kilo ve obezite gelişme riskinin depresyonu olmayan bireylere göre daha yüksek olduğu görülmüştür.

Fazla kilo ve obezite depresyonla ilişkili olmakla birlikte benlik saygısı ve beden algısı ile de ilişkilidir. Çünkü fazla kilo ve obezite, bedenden hoşnutsuzluğu artırarak benlik saygısını azaltabilir. Benlik saygısı, kişinin kendini tanıması, gerçekçi olarak değerlendirmesi ve kendini olduğu gibi kabul edip, benimsemesidir. Kişinin kendisine karşı sevgi, saygı ve güven duygularını ifade eder. Fazla kilolu ve obeziteli bireylerde ise düşük beden saygısının ve olumsuz beden algısının bir arada olduğu görülür.

Referanslar:

1. Dallar Y., Erdeve Ş.S., Çakır İ., Köstü M., Obezite, çocuklarda depresyon ve özgüven eksikliğine neden oluyor mu? Gülhane Tıp Dergisi, 2006, 48(1);1-3. Haliç Üniv Sağ Bil Der Şengönül ve ark. 10

2. Johnson C.L., Paulose-Ram R., Ogden C.L., Carroll M.D., Kruszan-Moran D., Dohrmann S.M. ve ark., National health and nutrition examination survey. Analytic guidelines 1999-2010, 2013. 

İLGİLİ VİDEOLAR