Obezitenin tedavisinde psikiyatri nerede? Diyet ve egzersiz ile psikolojik destek almanın önemi nedir?

 

Başarılı bir diyet için psikolojik destek mutlaka alınmalıdır. Diyetisyen eşliğinde mutlaka bu konuda uzman hekimlerden de destek almak, diyetin uzun süre sürdürülmesinde oldukça etkili olabiliyor.

Psikolojik nedenlerden kaynaklı kilo alımının altındaki gerçeklerin bulunması tabi ki önemli bir süreç.  Aynı zamanda diyet yapan kişinin bu süreçteki baskılara dayanabilmesi için mutlaka psikolog desteği alması gerekir. Bilindiği gibi diyet oldukça zorlu ve disiplini bir süreç, fazla baskıdan dolayı insanlar fazla yemek yemeğe de yönelebiliyorlar. Bu yüzden destek almadan başlanmaması gerekiyor.

Kişinin ne kadar kilo vermek istediği, ya da gerçekten vermek isteyip istemediği gibi psikolojik destek açısından çok önemli. Eğer kilo vermek istiyorsa, sağlık için mi yoksa estetik ya da çevreden gelen baskılar nedeniyle mi? Çevreden çok baskı varsa, daha önceden birkaç kere diyet yapmayı denenmiş ve sık sık başarısızlık yaşamışsa, moral ve motivasyon çabuk bozulabilir. “Ben ne yaparsam yapayım bu kilolardan kurtulamayacağım” hissi oluşur. Bir de çevreden gelen ‘yapamıyorsun’ ‘beceremiyorsun’ baskıları var.

Referans:

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/825298

İLGİLİ VİDEOLAR