Fazla kilolarımın sağlığıma olumsuz etkileri

 

Fazla kilo; tedavi edilmediği takdirde yan etkileri ile yaşam süresini kısaltan, yaşam kalitesini bozan, doku ve organları olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Fazla kilolu olmak, azalmış yaşam süresi ve artmış ölüm riskiyle ilişkili bulunmuştur. Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, inme gibi kalp damar hastalıkların riskini de artırmaktadır. Ayrıca fazla kilo ve birçok tip kanser arasında ilişki olduğu da belirtmiştir. 

Fazla kilonun diyabet ile de çok yakın ilişkisi vardır. Fazla kilonun diyabet riskini artırdığı ve fazla kilolu bireylerde kilo kaybının ise diyabet riskini azalttığı bilinmektedir. Tüm dünyada karaciğer hastalığının en yaygın formu olan nonalkolik yağlı karaciğer hastalığının gelişiminde de fazla kilo potansiyel bir risk faktörüdür. Bu hastalık tedavi edilmediği takdirde karaciğer yetmezliğine kadar ilerleyebilir.

Fazla kilolu bireylerde fiziksel işlev bozuklukları da sıklıkla görülür. 

Bunlardan biri olan osteoartrit yani kireçlenme, ağrı ve hareket kısıtlılığına yol açan, yaygın görülen bir eklem hastalığıdır. Aşırı vücut ağırlığı, diz, kalça, omurga gibi ağırlık taşıyan eklemlerin üzerindeki yükün artmasına ve kıkırdak yapının aşınmasına, eklemlerin zarar görmesine neden olur. Gürültülü horlama, boğulma hissi ile uyanma, gündüz aşırı uyku hali, sabahları baş ağrısı gibi yaşam kalitesini de azaltan bir rahatsızlık olan uyku apnesi de fazla kilolu kişilerde daha sık görülür. 

Fazla kilonun başka bir boyutu da psikolojik rahatsızlıklardır. 

Birçok çalışmada fazla kilo ve depresyon arasında ilişki olduğu gösterilmiştir. Depresif erişkinlerin %43’ü obezitelidir ve depresyon ve benzeri duygu durum bozuklukları kilo alma, fazla kilolu ve obezite ile ilişkili bulunmuştur.

İLGİLİ VİDEOLAR