Psikolojik destekle kilomu nasıl daha iyi yönetebilirim?

 

Eğer klinik olarak fazla kilolu veya obezite tanısı almışsanız veya yo-yo sendromu yaşıyorsanız (yani sürekli yüksek miktarda kilo alıp verme deneyimi) “kronik kilo probleminiz” var diyebiliz. Bu noktada “kilo yönetimi” konseptini hayatınıza yerleştirmeniz elzemdir.

Kronik kilo problemi kesinlikle basit bir irade sorunu yada zayıflık değildir. Tembellik hiç değildir. Yapılan bilimsel araştırmalar, bu durumun metabolik bir hastalık olduğunu ispatlamıştır.

Her metabolik hastalıkta olduğu gibi fazla kiloluluk sürecinin de multidisipliner olarak tedavi edilmesi, kontrol altına alınması gerekir. Peki psikolojiden nasıl, hangi aşamalarda destek, yardım alabilirsiniz?  Hatta almalısınız?

Her geçen gün yeni bir özelliği keşfedilen endokrin sistemi ve psikonöroimmunoloji biliminin araştırmaları, kişinin yaşadığı stresin, psikolojik sıkıntıların, onun biyolojisine etki ettiğini, fazla kiloluluk dahil çeşitli hastalıklar yarattığını çok net ortaya koymaktadır.

Hastalığın altında yatan psikolojik sebeplere ek olarak, yaşanan süreçler de (damgalanma, ayrımcılık, çevreden gelen yoğun eleştiriler) ek üzüntü, kaygı – pek çok duygu durum bozuklukları da yaratabilir.

Tüm bu sorunlar, fazla kilo tedavisinin 2 fazında da görülebilir ki bu fazlar kiloyu verme ve kiloyu tutmadır. Psikolojik tedavi ve desteği her iki fazda da devreye alırsanız, kilo sorununuzu sağlıklı yönetebilirsiniz. Ne seviyede stres kaynaklı duygusal yemeniz olduğunu, veya herhangi bir yeme bozukluğunuzun da olup olmadığını (ki bunlar tıkanırcasına yeme bozukluğu, blumia, gece yeme sendromu gibi çeşitlidir) bir uzman ile tespit edip, gerekli tedaviyi alabilirsiniz. Yapılan araştırmalar, fazla kilo tedavisinin psikoloji ayağının eksik olmasının verilen kilonun geri alımını arttırdığını ortaya koymuşlardır. Bu bakış açısını da tedavinizi planlarken dikkate almanızı öneririm. 

İLGİLİ VİDEOLAR