Spor Yapmadan Sağlıklı Bir Şekilde Zayıflamak Mümkün mü?

 

Hepimiz kısa yoldan ve zahmetsizce kilo vermek ister, bunun yollarını ararız. Evet, egzersiz veya diyet yapmadan kilo vermenin yolları var. Ama peki sonrası? Kilo verdikten sonra yaşanan sarkık cilt sorunu, kilo kaybı çok hızlı olduğunda ve cildiniz yeni şekline henüz uyum sağlayamadığı zaman görülür. Oldukça yaygındır ve özellikle de kollarda ve karnınızda olur.

Fazla kiloları verirken bunun olmasını engellemek için çok kısıtlayıcı diyetlerden uzak durmak önemlidir. Bunun yerine sağlıklı bir şekilde yağlardan kurtulmalı, egzersiz yapmalı, dengeli bir beslenme takip etmeli ve acele etmemelisiniz.

Uzmanlar sağlıklı kilo yönetiminde bireyselleştirilmiş egzersiz programlarıyla başarıya ulaşmanın daha kolay ve eğlenceli olduğunun altını çiziyor. Kilolu olmak yerine “fazla yağ dokusuna sahip olduğu”muzu kabul ederek başlamak ve yağ yakabilmek için egzersize ihtiyacımız olduğunu kabul etmek gerek. Her yaşa ve hareket kabiliyetine göre yapılabilecek egzersiz programlarından birini seçip günlük yaşamımıza entegre ettiğimizde egzersiz yapmak eziyet olmayacaktır.

Güçlü ve şekilli bir bedene sahip olmak isteyen insanların ilk hedefi kas kütlelerini artırmaktır. Egzersiz yaparak kas kütlesini artırabilirsiniz. Kas kütleniz artığında bazal metabolizmanız hızlanacağı için kilo kaybına etkisi hızlı olacaktır. Başka bir deyişle, kas kütlesini daha güçlü ve fiziksel olarak dirençli olmanıza yardımcı olan yağsız kütle olarak da tanımlayabiliriz. Bununla birlikte, vücudun kas kütlesini artırmak hiç de kolay değildir çünkü hem beslenmenize dikkat etmeniz hem de düzenli bir egzersiz programı uygulamanız gerekir.Yani bu sürekli çaba gerektiren bir süreçtir. Ayrıca bunun uzun vadeli bir hedef olduğunu bilmenizde fayda vardır. Sonuçlar kişinin yaşam tarzına bağlı olarak değişebilir.

Referanslar:

1. https://www.posta.com.tr/spor-yapmadan-saglikli-kilo-vermek-mumkun-degil-haber-fotograf-2084219. Son erişim tarihi 14.02.2020

2. https://www.healthline.com/nutrition/11-ways-to-lose-weight-without-diet-or-exercise. Son erişim tarihi 14.02.2020

İLGİLİ VİDEOLAR