Hızlı kilo vermek sağlıklı mıdır?

 

Her insan ideal kiloda olmak ister. İdeal kiloda olmak için de protein, yağ ve karb. dan belirli ölçülerde tüketmemiz gerekir. Kilo vermek istediğimizde bunu sağlıklı bir şekilde gerçekleştirirsek bu durum bir problem oluşturmaz, Ancak kısa sürede hızlı bir şekilde kilo verirsek  bazı sorunlarla karşı karşıya kalırız.

İdeal kilo kaybı haftada 1-1,5 kg , ayda 4-6 kg arasıdır. Ancak bu çok kilolu kişilerde ayda 8-10 kiloya kadar çıkabilir ki bu da vücut ağırlığına göre normaldir. Ancak hızlı kilo kayıpları, özellikle tek tip beslenme, çok düşük kalorili beslesnme (kadınlarda 1000 kcal, erkeklerde 1200 kcal altında), ciddi spor yapıp uzun süreli aç kalanlarda  ortaya çıkar. 

Düşük kalorili diyetler özellikle karbonhidrat alımı çok düşük olursa baş ağrısı , halsizlik, yorgunluk, uyku hali gelişir. Günlük protieni yeteli miktarda almazsak bu durumda kas kayıpları meydana gelir.

Yine ciddi kilo kayıplarında vücudumuzda bulunan bazı maddeler kaybedilir ki bunlar hayati önem taşır., Reflexlerde azalma, his kayıpları , koma hatta ölümlerle karşı karşıya kalırız. Kilo kaybı sırasında su  yeterince tüketilmezse cilt kurulukları, saç dökülmesi , kabızlık gibi problemler ortaya çıkar. 

Birkaç ay içinde ciddi kilo veren kişilerin 4 te 1 inde SK taşları gelişmektedir. Karaciğer safra kesesi içine fazla miktarda kolesterol salgılandığından bu da SK taşlarının oluşmasını kolaylaştırır. 

Özetle  ne kadar sürede kaç kilo vermenizin ideal olduğunu anlamak için kilo takibiniz hekimizle ve diyetisyeninizle yapmanızı öneriyoruz.

İLGİLİ VİDEOLAR