Yaşadığımız fiziksel açlık mı yoksa duygusal aşerme mi?

 

Merhaba, ben Klinik Psikolog Doktor Şeniz Ünal.

Karnımız tok da olsa da kim fırından yeni çıkmış, altın sarısı kızarmış, mis gibi tereyağı kokan su böreğine veya hafif nemli yoğun bir kakaolu keke hayır diyebilir? Çikolata kreması kavanozunun veya şerbetli türk tatlılarını çekiciliği tartışılmaz bile…

Bazı yiyeceklerin karşısında, hatta sadece aklımıza geldiğinde dahi, biz, biz olmaktan çıkarız, adeta içimizde başka biri kumandamizi ele alır ve yiyeceğe gömülürüz. Bu durumu hayatımızın bazı dönemlerinde, günlerinde, saatlerinde daha fazla yaşayabiliriz.

Eğer fiziksel açlık veya kan şekerinizin oynaması gibi bedensel olarak ihtiyacınız olmadan, belirli bir yiyeceğe aş eriyorsanız veya vazgeçemediğiniz bir ritüel varsa, o zaman o yiyeceğin bir duygu, bir tema, bir hatırayla ilişkili olduğunu ve dolayısıyla giderilmemiş bir ihtiyaç ile bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin her akşam 1 bardak süt içmeden uyuyamayan danışanım ile, o sütü kendisi küçükken vefat eden annesinin yerine koyduğunu keşfetmiştik. Danışanım o sütle, içindeki annesini özleyen küçük kız çocuğunu besliyordu…

Kimi zaman bilinçaltımızda beslediğimiz, mutluluk ya da sıkıntı, üzüntü veya yalnızlık gibi bir duygudur. Kimi zaman ise o şekeri o anda yemekten başka hiçbir şeyi umursamayan içimizdeki huysuz çocuk. Ya da bu yiyeceğin bize kendimizi iyi hissettirmeyeceğini bilerek, boş verip isyankar ergenliğimizi besleriz. Bu tip beslenmelerin sonunda kendini suçlulukla hırpalamak duygusu da hakimdir.

Kimi beslediğinizin ve neden belirli bir yiyeceğe duygusal ihtiyaç duyduğunuzun farkına vardığınızda karar özgürlüğünüz doğar. Bir çanak dolusu çikolatalı dondurmayı, eşinizden yeni ayrılmışken, kendinizi reddedilmiş ve yalnız hissettiğiniz için yediğinizi biliyorsanız, en azından o anki tercihinizin bilincindesinizdir. Bu tercih yanlış değildir, basit bir seçimdir. Sadece kendinizin, duygunuzun ve ihtiyaçlarınızın farkına varmaktır. Bu farkındalık, buzdolabının kapısına bir dahaki uzanışınızda, kendinize, bilinçaltınızda kimi beslediğinizi sormak için bir fırsat yaratır. 

İLGİLİ VİDEOLAR